Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin Tarihi

Eski Derinkuyu yeraltı şehri hayatı tehdit edildiğinde insanın neler başarabileceğinin kanıtıdır. Yerin 100 metre altında bir şehir oluşturan karmaşık bir tünel ve odalar ağıdır. Yüzlerce yıl önce bölge saldırıya uğradığında, vatandaşlar yeraltı şehrine akın eder ve canlıların topraklarına yeniden girmek güvenli olana kadar orada kalırdı.

Derinkuyu yeraltı şehri, klostrofobi, yüksek tansiyon, çelimsiz kalp ya da panik ataklardan muzdaripseniz ziyaret edilecek bir yer değil. Derinkuyu Şehri’nde merdivenlerden inerken bazen o kadar sıkışık oluyor ki başınızı eğmeye başlıyor ve yer darlığından boğulduğunuzu hissediyorsunuz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Bir yığın tünel ve oda var ve yolunuzu bulmanın tek yolu şehri yöneten derneğin oraya koyduğu okları takip etmek. Kırmızı, şehre daha fazla girdiğiniz anlamına gelir, mavi dışarı çıkıp yüzeye geri döndüğünüz anlamına gelir. Kapadokya’yı ziyaret ederken Derinkuyu mağaralarına girdim ve bu insan yapımı şehrin sekiz seviyesini keşfettim, bu da bana hak ettiği yerde kredi vermemi sağlıyor.

Şehir büyük ve karmaşıktı ama genel bir düzeni vardı. Hayvanlar şehrin en üst katına yığılmıştı; mutfaklar bir sonraki kata, oturma odaları bir sonraki kata yerleştirildi ve bu böyle devam etti. Derinkuyu yeraltı şehrini yapan vatandaşlar her şeyi düşünmüş. Bu şehir kalıcı bir yaşam için tasarlanmamıştı, ancak geri dönmeleri güvenli olana kadar orada kalmaları aylar alabilirdi.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında Gerçekler

  • Bazen insanlar çıldırırdı. Güneşsiz ve temiz havasız günler bir erkeğin zihnini etkileyebilir. İnsanlar delirirse, bir parça iple bağlandıkları taş yuvalar vardı. Bu onların yüzeye kaçmalarını veya diğer insanlara saldırmalarını engelleyecektir.
  • Biri yeraltı şehrinden gizlice kaçmaya kalkarsa, çarmıha gerilir ve cesetleri hastalıktan korunmak için bir odaya konulurdu. Bu caydırıcı olarak yapıldı çünkü eğer biri yüzeye çıkarsa, yerin altında yaşayan yüzlerce insanın sırrını ifşa etmeleri mümkün.
  • Kapıları oluşturmak için giriş yollarında taş tekerlekler yuvarlandı ve sadece içeriden açılabilirlerdi.
  • Belli seviyelere kadar su sağlayan taze bir kuyu vardı ve hava kanalları taze bir oksijen kaynağı sağlıyordu.
  • Kilisede haftalık namaz kılındı. Bir depo, buğday ve tahıl arzını tutarken, bir şaraphane alkol üretir, böylece herkes sarhoş olur ve nerede yaşadıklarını unutabilirdi.

Temiz havaya çıktığımda çok mutlu olduğumu söylemeliyim. Orada bir saat geçirmekten boğulduğumu hissettim; İnsanların geçmişte orada aylarca geçirmek zorunda kaldıklarında nasıl hissettiklerini hayal edebiliyor musunuz? Yeraltı şehrini terk ettiğinizde bir dizi eşya satışına hazır olun, bunun dışında ziyaret etmek için harika bir yer ve gerçekten çok mütevazi hissettiriyor. Yeraltı şehirleri sizin işinizse, Kapadokya’da görülecek 36 tanesi olduğu için tatilinizi uzun bir hale getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.