Kapadokya Geziecek Yerler, Kapadokya’da Ne Yenir?

Türkiye’nin en önemli tarihi mücevheri Kapadokya her yıl binlerce turisti ağırlar. Bu eşsiz bölgede Göreme Milli Parkı’ndaki asırlık ilkel mağaraları ve pembe renkli kayaları keşfedin ve binlerce sıcak hava balonunun gökyüzüne çıkışını izleyin.

Kapadokya inanmak için görmeniz gereken bir yer. Bir peri masalından kopmuş gibi görünen bölge, son yıllarda bir Instagram efsanesi haline geldi. Peribacaları, yeraltı kasabaları, Göreme Açık Hava Müzesi, mağara otelleri ve gün batımında sıcak hava balonlarıyla bezenen gökyüzü ile Türkiye’nin bu güzel bölgesinde hayata dair eterik bir şeyler var.

kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya

Dibek Restaurant’ta testi kebabını deneyin

Kapadokya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Dibek Restaurant, Göreme ilçe merkezinde 475 yıllık bir binada yer almaktadır. Burada sactava (dana tavada kızartma) ve bir kenara (Göreme’nin geleneksel köy tatlısı) gibi lezzetlerle birlikte bölgedeki en iyi geleneksel ev yemeklerini keşfedeceksiniz. Ancak testi kebabı (kil tencerede pişirilen et, tavuk veya sebze, pilav ve salata ile servis edilir) mutlaka denenmesi gereken bir yemektir.

Kapadokya Göreme Milli Parkı’nı keşfedin

Bir Unesco Dünya Mirası alanı olan Göreme Milli Parkı hakkında başka dünyaya ait bir şey var. Belki de İkonoklastik sonrası dönemde Bizans sanatının kanıtlarını gösteren kayaya oyulmuş tapınaklar veya dördüncü yüzyıla kadar uzanan eşsiz konutlar, ilkel köyler ve yeraltı şehirleridir. Hiç şüphe yok ki, burada büyülü bir his var.

Kapadokya mağara evlerinin içine göz atın

Gün doğumu sıcak hava balonu gezileriyle ünlü olan Kapadokya, büyüleyici mağara evleriyle de ünlüdür. Bölgenin her yerinde, özellikle Göreme Milli Parkı boyunca, kayalara oyulmuş eski evleri bulacaksınız – 1952’ye kadar bu mağaralarda yaşayan topluluklar. Şimdi, birçoğu lüks mağara otellerine dönüştürülmüştür.

Uçhisar Kalesi’nden gün batımına hayran kalın

60 m’den (197 ft) daha büyük bir kale kayası olan Uçhisar Kalesi, bölgenin üzerinde yükselirken heybetli bir manzaraya sahiptir. Bir zamanlar düşman ordularının ziyaret ettiği köylüler için sığınak olarak kullanılan bölge, bölgedeki en iyi gözetleme noktasına sahiptir. Kısa ama dik bir yürüyüş yapmak isteyenler muhteşem bir manzara ile ödüllendirilecekler – o ünlü Kapadokya gün batımlarından birini izlemek için akşamın erken saatlerinde buraya gidin.

Siz Kapadokya’da nelerin görülmesi ve deneyimlenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.