Vadiler Kiliseler Yeraltı Şehirleri

Kapadokya Görülecek Yerler

Persler tarafından verilen Kapadokya adı, “Güzel atlar ülkesi” anlamına gelir. Geçmişte, vadilerinden geçen en güzel atlar burada yetiştirilirdi. Erciyes, Güllü Dağı’ndan çıkan ve Hasan Dağı’nı çevreleyen yumuşak lav tabakasının daha doğrusu doğanın emeğiyle rüzgar ve yağmur aşındırmasıyla oluşan eşsiz bir coğrafyadır.

Kapadokya, uzun zamanların geride bırakıldığında derin izler bırakan ve efsanelerle dolu birçok eseriyle renkli bir doğaya sahiptir. Kapadokya’da seyahat ediyorsanız “görmeden dönmeyin” listemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kapadokya gezilecek yerler
Kapadokya gezilecek yerler

Göreme Kapadokya Gezilecek Yerler

Aslında Kapadokya bölgesindeki “UNESCO Dünya Miras Alanları”ndan biri olan ve tarihte ilk kez bilinen Korama’yı adlandırırken kullandığımız bir tabir var: “Onu görmeden ölme!” kabul edilmiş. Ancak en belirgin özelliklerinden biri, 6. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar baskıdan kaçan Hristiyanların gözde yerleşim yeri olmasıdır. Kapadokya gezi rehberinize ekleyip tarihin derinliklerine dalmak, peribacaları eşliğinde vadilerde yürümek, dar sokaklarında gezinmek, hayal kurmak ve büyülenmek için “gidin görün” diyoruz.

1 – Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi turnikelerden geçerek bambaşka bir dünyaya gireceğiniz bir yer. Yerli ve yabancı turistler, Kapadokya Kırmızı Turu ile birlikte Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ediyor. Kayalara oyulmuş birçok kilise, şapel ve yaşam alanı, manastır yaşamının başladığı, Hıristiyanların baskıdan kaçmaya, misyonerlik çalışmalarına ve yalnızlığa çekilmeye başladığı bu diğer dünyaya hoş geldiniz. Kız – Erkek Manastırı, Elmalı Kilise, Yylanlı Kilise, Çarykli Kilise, Karanlık Kilise, Aziz Barbara ve Aziz Basil Kiliseleri ve Tokali Kilise, eşsiz freskleriyle sizi büyüleyecek ve derin bir tarihi yolculuğa çıkaracak.

2- Güvercinlik Vadisi

Uçhisar’dan başlayıp Göreme’ye kadar uzanan ve 4 kilometrelik bir alanı kaplayan Güvercinlik Vadisi, adını kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından almıştır. Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı turistler, Kapadokya Yeşil Tur ile Güvercinlik Vadisi’ni ziyaret ediyor. Bölge sakinleri, 9. yüzyıla kadar bu güvercinleri beslediler ve gübrelerini üzüm bağlarında ve yumurtalarını fresklerin sıvasında kullandılar. Hem güvercin yuvalarını hem de doğanın sunduğu eşsiz bitki örtüsünü görmek istiyorsanız bu vadiye uğramadan dönmeyin. Ayrıca vadide 15 metre yükseklikten aşağı akan bir şelale var. Kapadokya’nın trekking ve fotoğrafçılık için en ideal vadilerinden biri olan Kapadokya rehberinize dahil olacak!

3-Gülüdere Vadisi

4 km’lik bu vadide yürürken sihirli bacaların en güzel ve sanatsal görüntülerini göreceksiniz. Vadi ayrıca eski Hıristiyanların manastır yaşamına ait kalıntılar ve kiliseler içermektedir. 7. yüzyılda inşa edilen Üç Haçlı Kilisesi ve üzüm bağları ve kayısı ağaçları arasında görebileceğiniz 9. yüzyıldan kalma Ayvala Kilisesi bu vadinin önemli tarihi eserleridir.

4- Aşk Vadisi

İster bir düğün yapmak üzere olun, ister romantizmi doyasıya yaşamak istiyorsanız, Kapadokya adına yakışır en güzel vadilerden biridir. Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen Aşk Vadisi, Göreme – Uçhisar yolu üzerinde Erençik’ten başlar ve 4.9 km’lik Göreme – Avanos yolunda sona erer.

5- Zemskaya Vadisi

Nevşehir-Yurgüp yolunun kıyısında Göreme Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu bölgede başlar ve Kermir Tepesi’nde biter. Vadi girişinden Göreme’ye kadar olan mesafe 5600 metredir. Sarnıç Kilisesi, Gerkündere Kilisesi, Sakla Kilisesi ve El Nazar Kilisesi bu vadide yer almaktadır. Bu saklı vadide yürüyüş için çok uygun zengin bitki örtüsü bulacaksınız.

 

Bu yazımızda Kapadokya gezilecek yerler, vadiler kiliseler yeraltı şehirlerini sizler için paylaştık. Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Kapadokya Nasıl Ortaya Çıktı? başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.