Kapadokya Peri Bacaları, Peri Bacaları Balon Turları

Kapadokya’da bulunan Peri Bacaları’na nasıl gidilir, Peri Bacaları balon turları gibi bilgileri yazımızda bulacaksınız. Peri Bacaları, Kapadokya bölgesine kattığı mistik hava ile bir turizm cenneti diyebiliriz. Kapadokya Peri Bacaları ile ilgili merak edilen her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Peri Bacaları, Kapadokya bölgesinde olan doğal yapılara deniyor. Günümüzden milyonlarca yıl önce Kapadokya bölgesi bir iç deniz olduğunu biliyoruz. Bölgenin güney kısmında yapılan arkeolojik  kazılarda bulunan ilkel deniz canlı fosillerin bulunması bu savı destekliyor.

Bu bölge bulunan yerleşim tarihi ise Paleolitik çağlara dayanıyor. Hitit’lerin de yaşadığı bir bölge olarak bilinen bu alan aynı zamanda Roma Devletini baskısından kaçan Hristiyanlar için gizlenme ve sığınak işlevi görmüştür. İpek Yolu’nun önemli merkez noktalarından biri olan bu coğrafya  Hititler’den başlayarak tarih boyunca insanların ev ve kilise gibi yapıları kurdukları ve yaşadıklar bir coğrafya olarak bilinmekte.

Peri Bacaları

Volkanik hareketler sonucunda Erciyes, Hasan Dağı ve Güllüdağ yanardağların yeryüzüne püskürmesi ile iç denizde zemininde oluşturduğu çukurlar ve püsküren lavların düştüğü yerlerde zamanla donması ile oluşmuştur. Yüzyıllar geçtikçe iç denizin kuruması bölgenin iklimi ve coğrafi özellikleri ile rüzgâr ve akarsu ve yağmurun aşındırması ile baca ve mantar şeklini almıştır.

Peri Bacaları en güzel yani Kapadokya coğrafyana kattığı mistik ve otantik hava diyebiliriz. Kapadokya bölgesinde yüzlerce Peri Bacaları görebilirsiniz. Peri Bacaları genel olarak Kapadokya coğrafyasına dağılmış olması nedeniyle Peri Bacalarını izleyebileceğiniz birçok alan mevcut. Kilometrelerce alana yayılan bu Peri Bacalarını gözlemek için keyifli bir yürüyüş ile tarihin sayfalarında geziyor gibi hissedebilirsiniz.

Peri Bacaları Balon

Peri Bacaları, Balon Turları

Peri Bacalarının büyük bir alan dağıldığından daha önce bahsetmiştik. Bu kadar geniş bir alana dağıl yapıları nasıl keşfedeceğiz diye soruyorsanız sizin için Balon turlarını tavsiye edebiliriz. Balon turları ile Peri Bacalarının güzelliğine tanıklık edebilirsiniz. Kapadokya ayaklarınız altında gibi hissederken aynı zamanda bu güzel coğrafyanın her noktasını yulardan ve geniş açıyla görebilmek bambaşka bir deneyim yaşatıyor size.   Güneşin doğuş saatinde kalka bu sıcak hava balonları ile Peri Bacalarının üstünden doğan güneş ile kahvenizi yudumlayarak harika bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Peri Bacaları deneyimin yaşama ve konakladığınız alanda da bu deneyimi yaşamak isterseniz. Peri Bacalarının doku ile işlenmiş el ile oyulmuş birçok otel bulabilirsiniz. Kapadokya Manzaralı ve Mağara Otelleri yazımızı incelerek sizin için en keyifli oteli bulabilirsiniz.

Kapadokya  Peri Bacaları deneyimini yaşamak ve bu manzaraya karşı kahve içmek isterseniz size Argos İn Cappadocia‘nın panoramik manzaralı otelini önerebiliriz.

Peri Bacalarına Nasıl Gidilir?

Nevşehir Tuzköy Havaalanına’ndan 30- 40 dakika süren transferler ile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Kayseri Erkilet Havaalanı’ndan Peri Bacalarına yolculuk 45 dakika sürmekte.

Kapadokya Peri Bacaları ile ilgili tüm bilgileri sizinle paylaştık. Sizin de Peri Bacaları ile ilgili görüşleriniz ve sorularınız var ise sitemizde ki diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.