Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler, Kapadokya’da Yapılacaklar Listesi

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler, Kapadokya neler yapılır, Kapadokya’da aktivite tavsiyesi, Kapadokya’ya gitmeden önce Kapadokya’da neler yapılır diyorsanız.  Kapadokya’da yapılacak aktiviteleri sizin için listeledik bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kapadokya misafirlerine dünyanın hiçbir yerinde rastlayamayacağınız bir tatil deneyimi sunuyor. Her tarafında farklı bir deneyim yaşatıyor. Kapadokya ‘da yapılacaklar listenizi tamamlamadan dönmemenizi öneririz.

1.Tarihi Yerleri Ziyaret Edin

Kapadokya’daki tarihi yerleri gezmek için en iyi yollardan bir tanesi Kapadokya’da bulunan Kapadokya günlük gezi turlarına katılmak diyebiliriz.  1,2,3 günlük opsiyonları olan bu turlar ile Kapadokya’yı en ince yarıntısına kadar deneyimleme imkanı yakalayabilirsiniz. Kapadokya’da birçok tarihi mekan bulunuyor bizce hepsi görülmeye değer bu nedenle sizin için bir liste hazırladık.

 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Peri Bacaları
 • Ihlara Vadisi
 • Uçhisar Kalesi
 • Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi
 • Kapadokya Etnografya Müzesi
 • Avanos  Saç Müzesi
 • Derinkuyu Yeraltı Şehirleri
 • Güvercinlik Vadisi
 • Karanlık Kilise
 • Çarıklı Kilise gibi bir çok yapının bulunduğu Kapadokya’nın tarihi yerleri kesinlikle gezilmeye değer.  Kapadokya Gezilecek Yerler yazımızda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

 

2. Balon Turları Yapın

Kapadokya’nın şüphesiz ki en eşsiz deneyimlerin bir tanesi balon turları diyebiliriz. Bulutların arasında yapacağınız bu yolculuk süzülerek vadileri görmek, rüzgarın eşliğinde keyifle yol almak ve mükemmel manzaranın tadını çıkarmak size büyük bir keyif verecektir. Kapadokya’da balon turuna katılmak için bölgede bulunan profesyonel firmalardan destek alabilirsiniz. Bu firmaları Kapadokya Balon Turları ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz. Gün doğmadan yükselen bu balonlar ile güneşin ve doğanın uyanışını, Peri bacalarının güzelliğini görmek paha biçilemez bir aktivite olacaktır. Bu eşsiz aktivitenizde evlilik teklifi edebilir, ya da balayınızı daha özel kılabilirsiniz.

3. Avanos’ta Çömlek Yapımına Katılın

Kapadokya Yapılacak Aktiviteler

Avanos’un merkezinde bulunan çömlek atölyeleri sizi bambaşka bir deneyime sürüklemek için harika bir nokta. Çömlek çarkının başına oturup, elleriniz ile şekillendirdiğiniz çamurun geldiği son hali görmek kolay bir süreç olmasada hayatınızda iz bırakacak bir deneyim olduğuna eminiz. Yaratıcılığınız hareketleneceği ve elleriniz ile yaptınız bir şeyi alıp evinize götürme fikri size çok iyi gelecek. Hem bedenizi hemde zihniniz dinginleştirecek.  Kızılırmak’tan gelen bu toprağın bir vazo ve testiye dönüşme süreci size büyük keyif verecektir.

4. Kapadokya Lezzetlerini Tadın

Dünya’nın en ünlü mutfaklarından biri olan Anadolu mutfağının özüne sadık kalarak yörede yetişen meyve sebze ve etler ile harika bir damak ziyafeti çekebilirsiniz. Testi kebabının sunumu ve lezzeti aklınızı başınızdan alabilir. Tandırı, çömleği özel pişirme yöntemleri. Etleri uzun zamanda piştiği için daha bir leziz. Kuru fasulye bile erbabı bir yerde yediğinizde farklı gelecek. Kebaplarının yanında ayva dolması, dıvıl, kömbe, sızgıt gibi şehir hayatına sızmamış yemeklerin tadına mutlaka bakın.

5. Mağara Otellerde Konaklayın

Binlerce yıllık mağaraların oyulması ile yapılan bu otellerde konaklamak Kapadokya deneyimizi farklı bir boyuta taşıyor. Uçhisar’da bulunan etnik ve otantik temalı mağara odalarda konaklamak ve vadilere bakan mükemmel bir manzara eşliğinde uyanmak sizi oldukça mutlu edecektir.Uçhisar köyünde bulunan Argos in Cappadocia Kapadokya bölgesinin en iyi mağara oteli diyebiliriz. Tüf taşının el işçiliği ile harmanlaması sonucu ortaya çıkan bu Argos in Cappadocia size mükemmel bir Kapadokya tatili vaat ediyor. Kapadokya Mağara Otelleri yazımızda tüm detayları bulabilirsiniz.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteleri listesini sizinle paylaştık, sizinde eklemek istediğiniz yorumlarınızı sitedeki diğer ziyaretçilerimiz ile yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.