Kapadokya’nın En İyi Fotoğraf Noktaları

Seyahat bloglamaya başladığımda oldukça saftım çünkü bunun tamamen yazmakla ilgili olduğunu düşündüm. Ancak, bundan çok daha fazlasını içerir ve iyi fotoğrafçılık bunun bir parçasıdır. Aslında seyahat yazarlığı dünyası bile, ünlü olsun ya da olmasın herhangi bir yayın yayınlarsanız, genellikle yüksek çözünürlüklü fotoğraflar isteyecek şekilde ilerledi.

Bu nedenle, yıllar içinde daha iyi bir yazar olmaya çalışmanın yanı sıra fotoğraf dünyasını da araştırdım. Öğrenim deneyimim sırasında, fotoğraflarınızın İnternet’teki milyonlarca kişiden farklı olmasını sağlamak için en doğal yerleri, günün en iyi zamanlarını ve sık gidilmeyen yerleri bildikleri için seyahat ettiğim her yerde yerel halkla bağlantı kurdum.

Kapadokya Manzarası
Kapadokya Manzarası

Bu nedenle son Kapadokya ziyaretimde Türkiye Tur Organizatörü arkadaşım Kadir, bu sefer yeni fotoğraf turlarını denememi önerdi. Plan, sıcak hava balonlarına binmek yerine, çeşitli bakış açılarından vadilerin üzerinde yüzerken benzersiz çekimler yapmaktı. Ardından Kapadokya’nın en iyi fotoğraf çekim noktalarına giderdik.

Kapadokya Fotoğraf Turum

Sabah 4’te özenle uyandım ve otelimin dışında Erkan ve eşiyle tanıştım. Bölgedeki tüm kasabaların merkezi olan ve sıcak hava balonlarının havalandığı Göreme’ye gittik. İyi bir günde, 50 veya daha fazla balon gökyüzüne yükselir, bu nedenle parlak bir fotoğraf için birçok fırsat vardır, ancak o sabah, herkes, sürüşlerin gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden emin değildi.

Sivil Havacılık Otoritesi, Kapadokya’nın sıcak hava balonu endüstrisini yoğun bir şekilde izler ve sadece CAA’nın devam etmesine izin verirse uçarlar. Bir gün önce kötü hava, o sabahki uçuşların kalkıp kalkmayacağı konusunda şüphe uyandırdı ve herkes CAA üyelerinin rüzgar koşulları için günlük hava kontrollerini tamamlamasını bekliyordu.

Royal Balloons’un sahasında derme çatma bir ateşin etrafına toplanmış halde, güncellemeleri gösteren büyük ekrana endişeyle bakmaya devam ettik. Yeşil, balon gezilerinin devam edebileceği anlamına geliyordu, ancak güncelleme kırmızıyı gösterirse kimse havalanmayacaktı.

Cevap kısa bir süre sonra geldi ve büyük bir hayal kırıklığı dalgası hissettim. Tüm balon uçuşları iptal edildi ve diğer turlarda rezervasyonum olduğu için başka bir gün başka fırsatım olmayacaktı.

Yine de, hepsi kaybolmadı!

Buruk bir kalple otelime döndüm, yatağıma geri döndüm ve onun yerine Erkan’la saat 11’de tanıştım. Garip ve tuhaf Kapadokya manzaralarının manzara görüntüleri için Aşk, Gül ve Kızıl Vadilerin panoramik manzaralarını ziyaret ettik. Konumlar harika çünkü uzun yürüyüşe çıkan kimse veya yürüyüşçü değilseniz, hala ay benzeri manzara ve peri bacalarının eşsiz manzarasını görüyorsunuz.

Ardından Nevşehir yakınlarındaki küçük ve kırsal Anadolu kasabası Nar’a doğru yola çıktık. Tüm turizm izlerinden yoksun olan şehrin eski kesiminin vatandaşları, pazarda satmak için kendi salatalıklarını, domateslerini ve salata malzemelerini yetiştiren geleneksel olarak mükemmel çiftçilerdir. Son durağımız Argos otelinin etkileyici deluxe süitleri ve 23.000’den fazla şişe şarap içeren yeraltı şarap mahzenleriydi.

O gün yaklaşık 100 fotoğraf çektim ve herhangi bir fotoğrafçının size söyleyeceği gibi, onları ham olarak çektim ve artık aylık veya yıllık abonelikle kullanılabilen Lightroom’da düzenledim. Bazıları özel koleksiyonumun bir parçası olacak, diğerleri ise fotoğrafçılık ve onunla birlikte gelen çok çeşitli teknikler hakkında tamamen cahil olduğum zamanlarda çekilmiş eski fotoğrafların yerini alacak.

Neyse, bir süre önce aldığım bir soruyu yanıtlamaya dönelim, Kapadokya’daki en iyi fotoğraf noktaları hangileri.

Eh, hey, Kapadokya’nın iyi yanı bu çünkü eski evlerden sokaklara, insanlara ve yemeklere kadar her şey fotoğrafik bir mücevher. Özellikle mükemmel manzara manzaraları arıyorsanız, üç seçeneğiniz var.

1: Bir sıcak hava balonu gezisi

2: Esentepe, Güvercin, Kırmızı, Aşk, Gül gibi vadilere bakan panoramik manzaralardan herhangi biri.

3: Kasabaların yüksek noktaları, yani…

 • Ürgüp ortadaki kaya bakış açısı burası
 • Uçhisar’da bölgenin en yüksek noktası olduğu söylenen kaleye gidin.
 • Aynı şekilde Ortahisar’da da kaya kalenin tepesinden manzaranın tadını çıkarın
 • Göreme, kasaba üzerinde bir kaya manzarasına sahip olsa da, yukarıda bahsettiğim arkadaşım Kadir de sizi Travellers Cave Hotel’e bırakacak ve aynı derecede etkileyici bir manzaraya sahip olacak.
 • Ayrıca eski Saint John kilisesinden Çavuşin’e ve Gül ve Kızıl Vadilere bakışımın tadını çıkardım.

Kapadokya’daki fotoğraf noktaları

Kapadokya’da fotoğraf turları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Türkiye Turu organizatörlüğünü yürüten arkadaşlarım Erkan ve Kadir ile iletişime geçin. Kendi seyahat programınızı özelleştirebileceğiniz veya seyahat fotoğrafçılığı konusunda eğitim ve talimatlar için profesyonel bir fotoğrafçıdan yararlanabileceğiniz turları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

3 thoughts on “Kapadokya’nın En İyi Fotoğraf Noktaları

 • 21 Eylül 2021 tarihinde, saat 10:53
  Permalink

  Fotoğraf çekilmek için en az kalabalık olan saatler kaç? Sabah saatlerinde daha az kişi olur ve gün ışığında daha güzel fotolar çıkar diye düşünüyorum.

  Yanıtla
  • 21 Eylül 2021 tarihinde, saat 10:59
   Permalink

   Sabah erken saatlerde giderseniz Kapadokya’nın bütün güzelliklerini tek başınıza görebilirsiniz. Ayrıca akşam gün batımında balon turlarını izlerkende çok güzel bir manzarayı görme şansı yakalayabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Kapadokya'nın Sırt Çantasıyla Seyahat Merkezi Göreme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.