Paşabağ Rahipler Vadisi, Cappadocia Gezisi

Kapadokya’nın İç Anadolu bölgesinde turistik Göreme kasabasının hemen dışındaki Paşabağ Rahipler Vadisi‘ne dönmüştüm.

Orada tek başıma durup önümdeki uzun, otoriter kayalara baktım. Bazıları engebeli, bazıları ise pürüzsüzdü; bu, yüzlerce yıllık rüzgar erozyonunun bir işaretiydi. Birçok web sitesi onları mantar şeklinde tanımlarken, tek görebildiğim bir erkeğin özel bölgesine güçlü bir benzerlikti.

Paşabağ Rahipler Vadisi
Paşabağ Rahipler Vadisi

Belki de aklım çarpık ve kirli ya da belki web siteleri iş nedenleriyle tanımlarında daha tutucuydu, ancak diğer turistlere bakınca, hiç kimse fallik benzerliğe eğlenmiş görünmüyordu.

Mantar referanslarının yanı sıra, görünüşe göre, barınaklarını yüksek kayalara oymuş Bizans keşiş keşişlerine atıfta bulunan Keşişler Vadisi lakaplıdır.

Bizans İmparatorluğu’nun bölgenin kontrolünü Osmanlılar’a kaptırdıktan sonra kendisine verilen Türk usulüyle, “General’s Vineyard” olarak da başka bir adı vardır. Bir Paşa, ordusunun yüksek rütbeli bir subayıydı ve vadinin eteklerinde küçük üzüm bağları var.

Paşabağ Rahipler Vadisinde Yürüyüş

Özel rehberime dolaşırken bir mola vermesini söyledim. Bu benim ikinci ziyaretimdi ve aslında sadece birkaç fotoğraf istedim. Ancak Captivating Cappadocia’dan Duke’un yaptığı şeyi keşfedin. Bölgede yaşıyor ve çoğu turistin sadece 30 dakika kalmasına rağmen (evet, bu benim), vadiye doğru yürümeye değer olduğunu söylüyor.

Trip Advisor gibi siteler Paşabağ Vadisi’ni “muhteşem, mutlaka görülmeli ve gitmezseniz pişman olursunuz”, ama şimdi duyarsız mıyım diye merak etmeye başladım. Bu kayaları görmek için özel bir yolculuk yapmazdım. National Geographic gibi önemli yayınların ilgisini çektiği için Kapadokya’nın doğal simge yapılarına karşı kayıtsız kaldığımı fark etmek ne yazık ki cesaret kırıcı.

Mağaralar ve ay benzeri kaya yapıları ilk başta bir yenilikti, ancak 3’ümde fark ettim. Bu, bir yeri hafıza bankalarına park etmek yerine tekrar tekrar geri dönmenin dezavantajıdır.

2 thoughts on “Paşabağ Rahipler Vadisi, Cappadocia Gezisi

 • 15 Eylül 2021 tarihinde, saat 12:42
  Permalink

  Merhabaaa, güzel bilgilendirici bir yazı olmuş. Paşabağ Rahipler Vadisi tam olarak nerede bulunuyor ulaşım oraya kolay sağlanabiliyor mu?

  Yanıtla
  • 15 Eylül 2021 tarihinde, saat 12:44
   Permalink

   Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Paşabağ Rahipler Vadisi Göreme Açık Hava Müzesi’ne 7 km, yaklaşık 10 dakika, Zelve Açık Hava Müzesi’ne 1 km yaklaşık 2 dakika, Avanos’a yaklaşık 5 km ve zamanda 6 dakika uzaklıktadır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.