Sobesos Kazı Alanı Nerede?

Kaydolduğum tur programına baktığımda “Sobesos Kazı Alanı” adını gördüm ve hemen ilgimi çekti. Kapadokya’nın güzide mekanlarını gezdikten sonra burayı hiç duymamış olmam üç şeyden biri anlamına geliyordu.

A: Yakın zamanda keşfedildi

B: Övünecek bir şey değil

C: Sandığım kadar iyi seyahat etmedim

Sobesos Kazı Alanı
Sobesos Kazı Alanı

Bana kalırsa 13 yıl önce keşfedilmiş olmasına rağmen kazı çalışmalarının yavaş olması bu konuda bilgi eksikliğini açıklıyor. Böylece, kaynak yetersizliği nedeniyle kazı çalışmalarının durdurulduğu Sobesos’a vardık. Bu yüzden ziyaret edebildik.

Bu mantıklı, çünkü turistlerin antik eserleri ortaya çıkarmaya çalışırken ayaklarının altından geçmesine izin veren birçok kazı alanını hiç duymadım, ancak küçük bir giriş ücretinin bile olmaması mantıklı değildi. Elbette bu, finansmana katkıda bulunacaktır.

İçeriden Türkiye’ye göre eski adı Sovese olup, 2002 yılında Şahinefendi köyü yakınlarında keşfedilmiştir. Bazıları hazine avcıları tarafından, bazıları ise toprağın sahibi olan çiftçi tarafından söylenir.

Her iki durumda da, toprakta eserler ortaya çıkmaya başladığında, çiftçi bunu yerel yetkililere bildirdi ama görünüşe göre uzun yıllar boyunca bilmek istemediler. Sonunda, biri oturdu ve durumu fark etti ve üniversite öğrencileri yavaş yavaş yeryüzündeki eski binaları ve eserleri ortaya çıkarmaya başladılar.

Sobesos’ta Görülmesi Gereken Yerler Neresi?

Boyut olarak çok büyük değil ama övünecek son derece etkileyici iki yapısı var; Etkileyici ve sağlam bir yerden ısıtma yapısı ve karmaşık mozaikler etrafında ziyaretçileri yönlendiren kapalı bir yürüyüş yolu ile Roma Hamamı.

Bana göre bu mozaiklerin mükemmel durumu Efes’teki Roma Teras evlerinde görülenlerle kolaylıkla örtüşmektedir.

Agora, Bouleuterion ve Bazilika yapıları da ortaya çıkarılmış ancak bugüne kadar bu kadar. Türkiye’nin doğusundan batısına binlerce antik yapı ve bina olduğu için buna öncelik verilmediğini varsayabilirim.

Ülke, tarih boyunca çeşitli uygarlıkları tasvir eden büyük bir eser koleksiyonundan sadece bir tanesidir. O bir hikaye kitabı, bir çömlek altın ve bir tarih hazinesidir.

Sobesos, küçük boyutuna rağmen bu büyük koleksiyonun bir parçası ve surlar henüz keşfedilmediği için gelişmeleri öğrenmek için sabırsızlanıyorum. Bu, göz önünde bulundurulması gereken antik bir sitedir.

Bu yazımızda Sobesos Kazı Alanı ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık. Sobesos kadar önemli bir yer olan Mazi Yeraltı Şehri Nerede? yazımızı okuyarak Mazi yeraltı şehri ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. Düşüncelerinizi ve eklemek istediklerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

One thought on “Sobesos Kazı Alanı Nerede?

  • Geri bildirim: Mazi Yeraltı Şehri Nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.