1 Günde Kapadokya Turu, Kapadokya Gezisi

Kapadokya’yı 1 (bir) günde gezmek isterseniz nasıl yapılacağına dair bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Zamanı ve fırsatı olan herkese her gün düzenlenen Kapadokya’da günübirlik gezilere katılmalarını tavsiye ederiz. Bu turlarda rehber, kendi başınıza kolayca elde edemeyeceğiniz bilgileri size açıklayacaktır. Ayrıca hızlı gezi seçeneğine de sahip olacaksınız.

Kapadokya Gezi Rehberi
Kapadokya Gezi Rehberi

300 kilometreyi aşan ve binlerce güzelliği içinde barındıran Kapadokya, ziyaretçilerini etkiliyor ve tekrar buluşmaya gelenlere veda ediyor. Volkanların şehri terk ettiği ve zaman zaman yaşlandığı bu yerde her rüzgarın bizlere sunduğu bu güzellikleri görmek için yapmanız gereken tek şey Kapadokya’yı gezmek. Sizi vadilere götüren eşsiz manzaralar, doğanın ihtişamını bir kez daha gözler önüne seriyor. Gezilecek yerlerin sonsuz olduğu bu doğa harikasına büyülü bacaları davet etmekten kendinizi alamayacaksınız. Nevşehir’in incisi Kapadokya’yı bir günde ziyaret edenlere vereceğimiz bu tavsiyeler kesinlikle altın değerinde! Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan Kapadokya turunuz gün boyu eşsiz yapılar sizi beklerken eşsiz bir tatile dönüşebilir.

İlk Olarak Ürgüp’te Başlayın

Sabahın ilk ışıkları sizi karşılamaya başladığında Kapadokya’nın kalbi sayılan Ürgüp’te güne başlayabilir, tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz doğal oluşumları yakından görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ürgüp sokaklarında yürürken dinlenme duraklarında yöresel lezzetleri tatma şansınız da var. Taş evlerin oldukça yaygın olduğu Ürgüp’te mutlaka her binanın fotoğrafını çekin. İşte Ürgüp’ün hemen yakınında yer alan ve yıllar önce televizyonlara çıkan Asmalı Konak şehri. Güneş tepelerden yavaş yavaş alçalmaya başlayınca Temenni Tepesi’nden eşsiz bir manzaranın keyfini çıkarabilir, buradaki kafede çay içerek o tepeye tırmanmanın sıcağını hafifletebilirsiniz. Bu kısa moladan sonra Ürgüp’teki ünlü Turasan şaraphanesine uğrayabilir ve çeşitli şaraplarla eşsiz lezzetleri tadabilirsiniz. Ürgüp’ün hemen yakınında bulunan Mustafa Paşa, ziyaretçilerini tarihin izleriyle büyülüyor. Oldukça kalabalık olan Ürgüp, birçok hediyelik eşya dükkânıyla gezi sonrası sevdiklerinize güzel hediyeler alma fırsatı sunuyor.

Sonrasında Uçhisar Kalelerine Çıkın

Eski ve yeninin eşsiz bir kutlamasının tadını çıkarabileceğiniz Ürgüp’e yaklaşık 20 dakika mesafedeki Uçhisar’a yürüyerek gidebilirsiniz. Kalesi ile tanınan Uçhisar, büyülü bacaların doğduğu yer olarak kabul edilir ve size birçok farklı yapı türü sunar. Yine bir başka tarihi yapı olan Caracale ilk bakışta etkileyici. Bu eşsiz yapıların büyüsü altında en büyük ikinci kale olan Tigraz Kalesi’ni ve vadisini içinde barındıran Güvercinlik Vadisi’ni görebilir ve yolculuğunuza hız kesmeden devam edebilirsiniz.

Göreme’nin Vadilerine Göz Atın

Göreme’de, Uçhisar’a yaklaşık 5 kilometre mesafedeki Kızılırmak Vadisi size göz kırparken, Göreme Milli Parkı size birçok eşsiz yapıyı içeren eşsiz bir tur sunuyor. Sihirli bacaların yeni bir boyut kazandığı ve su yollarıyla birleştiği bu yerin en popüler yeri olan Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki tarihi kiliseler, sizi farklı dünyalara taşıyor. Vadileriyle ünlü Göreme’de ayrıca Bağlıdere Aşk ve Zemi vadileri de bulunmaktadır. Tarih ve coğrafya açısından zengin olan Göreme, Kapadokya’nın en popüler destinasyonlarından biridir.

Avanos’ta Sanatı Görün

Avanos, sanatsal görünümü, derin ve zengin tarihi ile birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Avanos’a diğer taraftan bakmak isteyenlere tavsiyemiz, şehrin girişindeki taş köprüyü geçmeden, yanındaki doğal güzelliğe hayran kalmanız. Asma köprüyü geçip Orta Mahalla’ya ulaştıktan sonra antik çağlardan günümüze kadar gelen evlerin manzarasını hayranlıkla izleyebilirsiniz. Şehri tepeden tırnağa görmek isteyenler Bayram Tepesi’ni mutlaka ziyaret etmelidir. Avanos’ta ünlü testilerin yaratıcısı bir çömlekçi heykeli de bulunur. İşte Hititlerden günümüze kalan ünlü seramikler. Birçok çömlekçiye ev sahipliği yapan Avanos’ta, Zelve Paşabağ Rahipler Vadisi’nin oluşumlarıyla efsanevi peribacaları görülmeye değer.

Özkonak Yeraltı Şehrinde Kaybolun

Ayrıca Avanos’a yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunan Özkonak yeraltı şehri de görülmeye değerdir. Avanos’un merkezine taksi ile kolayca ulaşabileceğiniz buradan, yeraltına taşınan Kapadokya’nın harikalarını görebilirsiniz. Dört katlı bu şehir, o dönemin yaşam koşulları dikkate alınarak inşa edilmiştir. Yeraltı şehri Özkonak’a indikçe sır perdesi yavaş yavaş açılıyor. Küçük odalara ayrılan bu yeraltı şehrinin daha önce diğer yeraltı şehirleri ile ilişkilendirildiği bilinse de meydana gelen coğrafi olaylar kapıları kapatmış ve bu mekana bambaşka bir hava katmıştır. Bu salonlara göre 4 büyük salon ve 10 daha küçük odadan oluşan bu yeraltı şehri, aynı zamanda avcılık için kullanıldığı bilinen harika seyir platformlarına da sahip.

Bu yazımızda 1 günde Kapadokya turu en hızlı Kapadokya turu ile ilgili yazımızı siz değerli okurlarımız için paylaştık. Daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Kapadokya’da ne yenir? Ürgüp’te ne yenir? konu başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini dşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerini yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.