Ihlara Vadisi’nde Yürüyüş Yapmak

Ihlara vadisi Kapadokya’da ya seveceğiniz ya da nefret edeceğiniz bir yer. Binlerce yıl önce birbiri ardına deprem ve yanardağ patlamaları olduğunda oluşmuş bir vadiden geçen 14 km’lik bir yürüyüştür.

Tam 14 km’lik bir yürüyüş yapmak istemiyorsanız, çeşitli noktalarda dört giriş ve çıkış var. Sadece 4km’yi tamamlamak Ihlara Vadisi trek sizi şaşırtacak ve size Tabiat Ana’nın gücünü hatırlatacak. Yürüdüğüm giriş 365 basamaktı ama doğrudan vadiye inebileceğiniz başka girişler de var.

Ihlara Vadisi
Ihlara Vadisi

Yürüyüş boyunca, yüzlerce yıl önce insanların kayaya oyup mağaraları evleri ve ibadet yerleri yaptıkları zaman yapılmış dört eski Hıristiyan kilisesi var. Kaya yüzünde yıllar önce yapılmış resimleri hala görebilirsiniz.

Yol boyunca içmek için bol su şişelerini yanınıza alın çünkü yürüyüş boyunca çay bahçesi ve restoranlar olsa da kesinlikle susuzluk çekeceksiniz. Restoranda yemek, tat alma duyularınız daha önce yaşama isteğini yitirmiş olsaydı iyiydi, aksi takdirde yürümek iştahınızı açarsa paketlenmiş öğle yemeği alırdım.

Kapadokya Ihlara Vadisi İçin İpuçları

Rezervasyon yaptığım bir günlük tur kapsamında Ihlara vadisine gittim. Orada yaklaşık üç saat geçirdik ve buna öğle yemeği de dahildi. Yürümeyi ve gezmeyi seven biriyseniz, turları atlayıp buraya bağımsız olarak gelmenizi tavsiye ederim, böylece çevreyi kendi hızınızda geçirerek tam bir gün geçirebilirsiniz. Sekiz kişilik bir grupla birlikteydik ve geçitten geçmenin çok hızlı olduğunu hissettim.

Henüz 4km’yi tamamladık ama bu sefer bir durup Ihlara Vadisi’nin güzelliğini seyretmek isterdim. Ayrıca yakınlardaki küçük Ihlara köyünü ziyaret etmeyi ve Türkiye’nin gerçekte nasıl bir ambiyans içinde olduğunu görmeyi çok isterdim. Beni tanıyan okurlar, bir Türk kasabası olan Altınkum’da yaşadığımı da bilirler. Ihlara’ya bir baktığınızda, her yıl oraya gelen binlerce turistten hiç etkilenmediklerini anlayacağınız özgünlüğünü kaybetmiştir.

Bu yürüyüş kesinlikle doğayla iç içedir ve sadece 4 km’lik bir mesafeyi tamamlamış olsanız bile Kapadokya’da yapılacaklar listenizin başına koymanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.