Kapadokya Derinkuyu ve Kaymaklı Şehirleri

Hiç uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya olan Kapadokya, Perslerden Romalılara kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir tatildir. Kapadokya’da sadece birkaç yeri bilinmesine rağmen gezilecek çok yer var. İşte Kapadokya gezi rehberi

İç Anadolu bölgesinin kalbinde yer alan bu otantik doku; Yurtdışında bir çok yeri gezmiş, görmüş herkese bir tat verir. Perslerden Romalılara kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya, Farsça’da “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geldiği için bu adla anılmaktadır.

Kapadokya Yer Altı Şehri
Kapadokya Yer Altı Şehri

Her sabah çalan çalar saatin işkence sesi gibi çıkmadığı yer burası. Burada yeni bir güne uyanmak her zamankinden daha ilginç. Sabahın erken saatlerinde bir sıcak hava balonuna binmek için uyanan pek çok insanın sevinci ve gökyüzünde yükselen balonların pembeden turuncuya dönüşmesi unutulmaz bir manzara…

Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri Nerede

Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerinde yüzlerce yıl önce yaşamış insanların yer altı yolculukları sırasında soygundan korunmaları çok etkileyici. Şarap odalarından mezar odalarına kadar pek çok bölümü olan sığınaklarda, bacadan dumanı dışarı atarak mahremiyetlerini korumak için sadece geceleri yemek pişirilir. İnsan emeğinin ve doğanın bir arada yaşadığı Göreme Açık Hava Müzesi, kayalara oyulmuş 18’in üzerinde kilise ile görsel bir şölen sunuyor.

Saç Müzesi’nin Tarihi

Saç Müzesi‘nin tarihçesinden kısaca bahsedelim. Bu müze Galip Körfezi atölyesinin sahibinin Fransız kadına duyduğu aşkın sembolü olarak doğmuştur. Ülkesine dönen bir Fransız kadın bir tutam saçını Galip Bey’e veda ederek bırakır ve o gün gelen tüm kadınlar saçlarından küçük bir bukle kesip bir bukle oluştururlar. Müze.

Gün boyu midenizi ve gözlerinizi dolduran lezzetli yemekler söz konusu olduğunda kelimeler yetmez. Tadım kebaplarından Kayseri mantısına, çeşitli reçellere, zeytinyağında donmuş zachter’e ve Kapadokya’nın hemen her yerinde servis edilen lokumlara kadar çeşitli seçeneklerle sıcak ve soğuk şarapları tadabilirsiniz.

Gün sona ererken, heyecanla uyandığınızda Uçhisar Kalesi’nin zirvesinde güzel bir gün batımı manzarası sizi karşılıyor ve 160 basamak çıktıktan sonra mutlaka bir yorgunluk ödülü alacaksınız. Günün sonunda tüm güzelliği, gizemleri ve ilginç hikayeleriyle Kapadokya karanlığa gömüldü…

Bu yazımızda Kapadokya Derinkuyu ve Kaymaklı şehirleri ve saç müzesi ile ilgili detayları sizler için paylaştık.  Kapadokya Nasıl Ortaya Çıktı? başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

One thought on “Kapadokya Derinkuyu ve Kaymaklı Şehirleri

  • Geri bildirim: Kapadokya’nın En Güzel Manzaralı Seyir Terasları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.