Kapadokya’da Ne Yenir? Ürgüp’te Ne Yenir?

Kapadokya’da ne yenir? Kapadokya’nın yemekleri nelerdir sorusunun cevabını beraber bulalım.  Yörenin meşhur bir yemeği var. Lezzetli kebap. Toprak çömleklerde hazırlanan bu meşhur kebap, çömlek içinde olduğu için kapağı kırılınca sürpriz oluyor. Genellikle kişi başı 40-50 Türk lirası civarındadır. Gelin size Kapadokya’da ne yenir ve Ürgüp’te ne yenilip ne içileceğini anlatalım;

Kapadokya Yemekleri ve Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya’nın yemekleri hakkında bilgi vererek sizlere 4 farklı bölgeden bahsedeceğiz. Bu 4 farklı bölgeye göre restoran ve yemek önerileri vereceğiz;

Bu 4 bölge ise:

1-)Uçhisar
2-)Ürgüp
3-)Göreme
4-)Mustafapaşa

Kapadokya'da Ne Yenir
Kapadokya’da Ne Yenir

Bu bölgelerin tamamı neredeyse yan yana yer alıyor ve eğer arabanız varsa bu bölgelerdeki restoranlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kapadokya’nın bir diğer meşhur yemeği ise saç tavasıdır.

Özellikle Uçhisar’daki Le Mouton Rouge restoranının atmosferi çok güzel. Başlangıçlar 10 TL, ana yemekler 25-30 TL civarındaydı. Aslında, sadece yemek için değil, aynı zamanda iç mekanın güzelliği için de gidilebilecek bir mekan.

Ürgüp’te Ne Yenir? Ne İçilir?

Bölgenin en büyük alkolsüz restoranlarından biri de üküroğulları. Burada sürahi kebabı, kızarmış çoban kiremeti, fasulye, sütlaç gibi çok çeşitli lezzetli yöresel yemeklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Kapadokya Testi Kebabı
Kapadokya Testi Kebabı

Bahsettiğim tüm yemekler de çok lezzetli ve kişi başı ödediğiniz ücret genellikle 20-30 TL civarında oluyor. Bu her dakika pişen bir yemek değil. Önceden, bu yemek saatlerce pişirilir ve çok çaba harcanırdı. Bu yüzden restoranı arayıp önceden sipariş vermenizi önermekteyiz.

Kapadokya, Anadolu’nun zengin mutfağını tadabileceğiniz harika rotalardan biridir. Yemeğinizin yanı sıra şarap severlerin sıklıkla tercih ettiği lezzetli şarapları da içmelisiniz. Özellikle sürahiden kebabı yemeden, fasulyelerin tadına bakmadan, üzerine güzel bir sütlaç yemeden dönmemelisiniz. Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Kapadokya en güzel manzaralı seyir terasları başlıklı yazımızın ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz. Şimdiden keyifli bir Kapadokya turu diliyorum.

One thought on “Kapadokya’da Ne Yenir? Ürgüp’te Ne Yenir?

  • Geri bildirim: 1 Günde Kapadokya Turu – En Hızlı Kapadokya Turu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.