Kapadokya’da En İyi Konaklama Yeri Nerede?

Türkiye kırsalı açısından aradığınız en güzel yer Kapadokya’dır. Özellikle her bölgenin kendine özgü özellikleri ve bütçe, lüks, butik vb. konaklama türleri vardır. Hepsinde, farklı derecelerde kırsal Türkiye’yi bulacaksınız.

Kapadokya
Kapadokya

Göreme : Kapadokya’nın Turistik Merkezi

Ucuz konaklama arıyorsanız, Göreme’de bunu bulacaksınız. Bu kasaba, iyi ulaşım bağlantıları nedeniyle bölgenin merkezi olarak da sınıflandırılmaktadır. Çok çeşitli restoran ve barlar vardır ve UNESCO Dünya Mirası statüsü nedeniyle ziyaret edilmesi tavsiye edilen en önemli yer olan Göreme açık hava müzesine yakındır. Göreme gerçekten çok turistik hale geldiğinden, ana otogardan Türkiye’nin kırsalını daha fazla görmek için daha küçük köylere düzenli ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uçhisar : Kapadokya’nın Lüks Otelleri

Bütçeniz yoksa, Uçhisar kalmak için ilginç bir yer. Göreme kadar yoğun değil ama kendine ait cazibe merkezleri ve harika fotoğraf fırsatları var. Son ziyaretimde Taşkonaklar otelinde konakladım ve küçük ara sokaklarda dolaşmaktan keyif aldım ve sonunda beni kaleye çıkardım.

Kaleden vadinin muhteşem manzarasına sahip olacaksınız ve açık bir günde uzaktan Erceyes Dağı’nı göreceksiniz. Restoranlar ve barlar gibi tesislerin eksikliğini kısıtlayıcı buluyorum ama arabanız varsa iyi bir yer. Ayrıca Uçhisar’dan Göreme’ye iki kez yürüyerek Panoramik Manzara Noktasını geçtim. Yürümek senin işin değilse, iki yer arasında düzenli bir otobüs var.

Ürgüp’te mi kalmalı?

Tur şirketlerinin çoğu Ürgüp’te kalıyor. Bir ziyaretimde bir gece kaldım ve dürüst olmak gerekirse biraz sinirlendim çünkü yemek istediğim restoran beni içeri almadı çünkü tamamen gruplara ayrılmıştı. Bunun dışında harika bir şehir. Modern ama iyi ulaşım bağlantılarına sahip.

Eski Ürgüp’ü ve daha kırsal Türkiye’yi bulmak için arka sokaklarda dolaşın. Bölge aynı zamanda yerel şarap üretimiyle de ünlüdür, bu nedenle şarap imalathanelerinden birini ziyaret etmek muhtemelen bazı çarpıcı fotoğraflar çekecektir.

Ortahisar : Kapadokya’da Kalmak İçin En Sevdiğim Yer

Aslında Ortahisar’da kalma planım yoktu ama son ziyaretimde küçük köyün sevimli ve muhtemelen Türkiye kırsalı açısından aradığınız şey için en iyi seçenek olduğunu gördüm. Küçük bir butik otel olan Castle Inn’de konakladım ve işletmecisi Suat’ın verdiği hizmet olağanüstüydü. Yerel bilgi açısından fotoğraf çekimleriniz için iyi bir kaynak olacaktır ve Kapadokya’da nerede kalınır sorusunun cevabına gelince benim tavsiyem Ortahisar’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.