Kapadokya’nın Büyüleyici Saruhan Kervansarayı

Türkiye’nin seyahat sektörü geçmiş yıllarda şimdi gördüğümüzden çok farklıydı. Edebi büyük Mark Twain, kadın öncü Gertrude Bell veya Marco Polo’nun Osmanlı versiyonu Evliya Çelebi gibi toplumun üst sınıf üyelerinden olmadıkça, insanlar boş zaman için seyahat etmiyorlardı.

Toplumun varlıklı üyelerinin yanı sıra, insanlar çoğunlukla iş için, mallarını ve daralarını satmak için seyahat ettiler ve bunun mükemmel bir örneği, Asya’dan batı dünyasına uzanan antik ipek yoludur. Bu rota, kuzeybatıya, hareketli ticaret başkenti Konstantinopolis’e gitmeden önce ağırlıklı olarak Türkiye’nin Anadolu bölgesinden geçti.

Saruhan Kervansarayı
Saruhan Kervansarayı

Açıkçası, gezgin satıcılar geceleri dinlenmek için bir yere ihtiyaç duyuyorlardı ve modern otelin Kervansaray olan versiyonunu tercih ettiler. (Kervansaray olarak da yazılır) Bu yerler sadece yatak, yiyecek ve içecek sunmakla kalmamış, satıcılar o günlerde yaygın bir sorun olan eşkıyalara karşı korunmuştur.

Ziyaret ettiğim son kervansaray Gaziantep’teki Tarihi Yenihan’dı, ancak gezi rehberleri ve kitaplar genellikle Orta Anadolu bölgesinin Türkiye’nin en iyi antik kervansaraylarından bazılarına ve tarihteki ayak izleri üsluplarıyla açıkça tanımlanan Selçuklu Türklerine ev sahipliği yaptığı konusunda hemfikir. mimarinin görkemli yapılarının çoğunu inşa etti.

Yapıları pratik ve konforlu olmasının yanı sıra kendine özgü bir tarz ile görsel olarak etkileyiciydi. Dolayısıyla Denizli-Doğubeyazıt güzergahı üzerindeki Selçuklu Kervansarayları, UNESCO Dünya Miras Listesi geçici listesinde yer alıyor. Teslim sürecine göre, kökenleri “Orta Asya Türk boylarının göçebe yaşam tarzlarına” dayanmaktadır.

En iyi antik kervansarayların çoğuna toplu taşıma ve araba kullanmadan ulaşmak zordur. Bu nedenle, Türkiye Tur Organizatörü’nün yerel rehberleri olan arkadaşlarım Erkan ve Kadir, ulaşımı en kolay olanın Sarıhan olduğunu, gün içinde beni götürebileceklerini ya da akşam Semazen gösterisi için bilet ayırtabileceğimi önerdiler. Kapadokya’nın popüler bir turistik cazibe merkezidir. Kendi hızımda keşfedebileceğim anlamına geldiği için gündüz turunu seçtim.

Kapadokya Saruhan Kervansarayı Hakkında

Sarıhan olarak da bilinen bu kervansaray, 1259’da bölgede yapılan son Kervansaray’dı. Binanın dışında durduğum için ilk baskın özelliği taşın iki tonuydu. Bu kolayca açıklanabilir, çünkü alt kısım orijinal bina iken, üst kısım rekonstrüksiyondur.

Yapının amacına atıfta bulunarak, web siteleri diyor ki…

“Kervansaray ve kervansaray olarak da tercüme edilen, kervanı konut, saray veya kapalı avlular anlamına gelen saray ile birleştiren Farsça kelimenin Batılılaşmasıdır. Kervanın kendisi de, askerler, tüccarlar, hacılar veya uzun mesafeli seyahat eden diğer yolculardan oluşan bir grup veya konvoyu ifade ettiği İngilizce’de benzer bir anlama sahip oldu. ”

Kapılı büyük girişten geniş iç avluya girdim ama ne yazık ki Kervansaray içindeki tabelaların olmaması hangi odanın hangi amaçla kullanıldığının anlaşılmasını zorlaştırıyor. Solda kubbeli bir oturma alanı, sağda ise daha da küçük odalara açılan küçük kapılar vardı!

Ayrıntılı girişin üzerindeki odanın bir mescit olduğunu (Müslümanlar için cami dışında ibadet etmek için alternatif bir yer) olduğunu biliyoruz, bu Kervansaray’ı benzersiz kılıyor, çünkü diğerlerinin çoğunda ibadet alanı avlunun ortasındaydı.

Girişin karşı tarafında da aynı şekilde semazen Sema ayininin yapıldığı kemerli kubbe tavanlı karanlık bir salona açılan özenli bir kapı vardır. Geceleri ritüel için aydınlatıldığında, muhtemelen daha net ve mimari stil daha belirgin olurdu.

Kapadokya Saruhan ve Kervansarayları Gezmek

Avanos’un eteklerinde yer alan Saruhan Kervansarayı‘nı keşfetmek 30 dakikadan fazla sürmüyor, ancak konsepti daha da keşfetmek isterseniz Sultanhanı ve Acıkarahan en iyi korunmuş olarak kabul ediliyor.

İdeal olarak, şehir merkezlerinden oldukça uzakta oldukları için onlara ulaşmak için bir araca ihtiyacınız var veya alternatif olarak, Türkiye Turu organizatöründe Kadir ve Erkan ile özel günübirlik turları ve Sarıhan Kervansarayı’ndaki akşam semazen gösterileri için biletler hakkında konuşun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.