Kapadokya’nın Sırt Çantasıyla Göreme

Kasım 2009’da Türkiye, Kapadokya’daki Göreme’ye ilk ziyaretimde, her yerim sıcak bir kızarıklık gibi oldu. Yaz resmi olarak sona ermişti, ancak İstanbul’dan gece otobüsüyle gelen sırt çantalı gezginlerle hala gelişiyordu. Dünyanın dört bir yanından, Ay’ı andıran manzarayı, mağara otelleri, antik kiliseleri ve gökyüzündeki yirmi veya daha fazla sıcak hava balonunun muhteşem gün doğumu manzarasını kendileri görmek için hevesli bir beklentiyle oraya giden gezginler var gibiydi.

Bölgeye girerken ilk fark ettiğim garip kaya oluşumlarına sürekli hayran kaldım. Bir mağara otelde kalmak da ilginç bir yenilikti ve kasaba nispeten küçük olduğu ve çoğunu sadece bir öğleden sonra yürüdüğüm için, rahat hissetmek konusunda kurnaz bir hüner vardı.

Göreme
Göreme

2012 ve 2015’te tekrar ziyaret ettim ve ilk ziyaretimin hisleri yıpranmış olsa da, yine de sıcak ve yalnız bir kadın gezgin için kendini güvende hissetmek için ideal bir yer hissettim. Gerçek mağara otellerinin sayısının mı azaldığından yoksa tatil beldesinin mi daha büyük olduğundan emin değilim, daha tek tip görünüyordu ve o kadar rustik değildi ama doğru zamanda doğru yerdeydim, Göreme’nin benim 2.nd ev.

Göreme Otel Konaklaması İçin İyi Bir Yer mi?

Kapadokya’nın turizm başkenti olduğu için, herhangi bir potansiyel ziyaretçinin, lüks veya ekonomik olanaklara sahip otantik mağara otelleri veya yapay binalar da dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceği geniş bir otel seçeneği vardır. Yine de yazın zirvesinde, konaklama yerinizi kesinlikle önceden ayırtın çünkü Göreme aşırı derecede meşgul.

Toplu taşımaya güveniyorsanız, ucuz bir bütçeniz varsa ve turistik havayı umursamıyorsanız, o zaman evet, gece kalmak için iyi bir yer ama ben geleneksel Ortahisar kasabasını ve özellikle Castle Inn’i tercih ederim. Kaldığım en iyi otellerden biridir.

Göreme sınırlarındaki Restoranlar ve Gece Hayatı

Doğrusu, Göreme’deki restoranların çoğunun hijyenik olmadığını veya profesyonelce olmadığını düşünüyorum. Açık hava müzesine giden yola bakan bir verandada yer alan bir restoran kirliydi ve ben hizmet almak için sürekli olarak personelin dedikodularını kestim.

İçeri girer girmez başka bir restoran beni kapıdan dışarı itti çünkü görünüşe göre şef ve işletme sahibi büyük bir tartışmaya girdi ve ikisi de dışarı çıktı. Diğerlerinde yemek kalitesi sadece korkunçtu.

Ne yaptığını bilen ve kanat çırpmayan restoranların Ürgüp bölgesinde olduğu görülüyor. Ayrıca sabah 5’e kadar açık olan gece kulüplerini de beklemeyin. Göreme, oturup yemek yemek ya da ucuz yemek yemekle ilgilidir.

Sabah 5’e kadar açık olan gece kulüpleri ile aktif bir gece hayatının ardından canınız sıkılıyorsa, bunun yerine Bodrum, İstanbul, Antalya veya diğer sahil yerlerine gidin. Çocuklarla seyahat eden insanlar da çocukları eğlendirmek için aktivite eksikliği bulacaklardır.

Göreme Gezilecek Yerler

Göreme‘nin merkezinin kendisi herhangi bir cazibe merkezine sahip olmasa da, çevresi oldukça harika ve yapılacak şeyler arasında…

  • Sıcak hava balonu gezisinde yüksekten uçun
  • Göreme açık hava müzesindeki mağara kiliselerini ziyaret edin
  • Yürüyüş meraklıları için yakındaki Güvercin ve Aşk Vadileri idealdir.
  • Akşamları 3 ila 4 saatlik binicilik yürüyüşleri popülerdir.
  • Kısa bir otobüs yolculuğu sizi Uçhisar ve Ürgüp gibi çevredeki tatil yerlerine götürecektir.
  • Göreme kasabasının muhteşem manzarasını görmek için Panoramik Seyir Noktası’na gidin
  • Çanak çömlek gösterilerine katılmak için Avanos kasabasını ziyaret edin

Yeşil / Kırmızı / Mavi Turlar

Yerel acenteler tarafından üç tur satılmaktadır. Yeşil ve kırmızı turlar, sizi Ihlara gibi yeraltı şehirlerine ve vadilere ilk kez gelen ziyaretçiler için idealdir. Bunun dışında bol bol fotoğraf çekin çünkü memlekette arkadaşlarınıza Göreme ve Kapadokya’nın manzarasını anlatmak son derece zor. Size inanmaları için fotoğrafları görmeleri gerekiyor.

Göreme ve Kapadokya, her tekrar ziyaretimde beklentilerimi her zaman aşıyor ve bundan zevk almayan hiç kimseyle tanışmadım. Kova listenize eklediğinizden emin olun.

Kaydetmek

Kaydetmek

Bu yazımızda Kapadokya’nın Sırt Çantasıyla Seyahat Merkezi Göreme‘yi sizin için paylaştık. Bir önceki yazımızda Kapadokya’nın En İyi Fotoğraf Noktaları‘nı öğrenebilir ve turunuz için gidilecek yerlere ekleyebilirsiniz. Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

One thought on “Kapadokya’nın Sırt Çantasıyla Göreme

  • Geri bildirim: Kapadokya'yı Ziyaret Etmek İçin 5 İyi Neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.