Kapadokya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 İyi Neden

Kapadokya’yı ikinci evim olarak düşünmeyi seviyorum. Yeni yerlere gitmek beni heyecanlandırsa da, bölgenin tanıdıklığına bayılıyorum ve ziyaret etmek için birçok iyi neden olduğu için tek ben değilim. Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde yer alan Kapadokya, ülkenin en çok ziyaret edilen üçüncü destinasyonudur. Uluslararası bir hayran kitlesi çeken seyahat dergileri burayı “mutlaka ziyaret edilmesi gereken” olarak nitelendirirken, diğerleri burayı dünyanın en gerçeküstü yerlerinden biri olarak nitelendirdi.

1980’lere kadar gizli bir sırdı ve pek konuşulmazdı. Başlıca ziyaretçileri, asansörleri kullanan ve onları Avrupa’dan Asya’ya götüren ünlü hippi parkurunda otostop çeken sırt çantalı gezginlerdi. Ana akım turizm paketleri patladığında bile, tatil şirketleri Kapadokya’dan kaçındı ve Türkiye’nin sahil beldelerini pazarlamaya odaklandı. Ancak internet, bağımsız seyahati yeni gözde niş haline getirdiği için tüm bunları değiştirdi ve Kapadokya birdenbire hak ettiği ilgiyi gördü. Peki Kapadokya’yı bu kadar benzersiz yapan şey nedir ve ne hakkındadır?

Kapadokya
Kapadokya

Kapadokya’yı Ziyaret Nedenleri

Gerçeküstü Bir Manzara Görünümü

1: Türkiye’nin diğer bölgelerinden oldukça farklı, eşsiz bir ay, kayalarla kaplı manzara, onu ilk kez gören herkesi şaşırtıyor. Milyonlarca yıl önce, şu anda hareketsiz olan üç yanardağ, bölgeye lav püskürttü ve zamanla sertleşti. Yine de Tabiat Ana’ya dayanıklı değildi ve rüzgar hızı koşulları kayanın bölümlerini yavaş yavaş aşındırarak derin vadiler, uzun, yeşil vadiler ve peri bacaları olarak bilinen tuhaf kaya oluşumları yarattı. Esentepe veya Güvercinlik Vadisi Seyir Noktası gibi yerler kilometrelerce uzanan mükemmel manzaralarıyla ünlüyken, yürüyüşçüler Ihlara, Güvercin ve Kızıl Vadileri sever.

Sıcak Hava Balonu Gezileri

2: Frommers ve diğer önde gelen seyahat yayınları, Kapadokya’nın dünyanın en iyi sıcak hava balonu destinasyonlarından biri olduğunu söylüyor. Sabahın erken saatlerinde, gün batımından hemen sonra ve Türk usulü açık büfe kahvaltıyla yükselen yolcular, ünlü ay manzarasının, küçük kasabaların ve vadilerin etkileyici bir kuşbakışı manzarasına sahipler. Para sorun değilse, kendi balonunuzu ayırtın, aksi takdirde çoğu şirket bir sepette 6 ila 15 kişiyi ağırlar. İnerken masada şampanya var ve pahalı olmasına rağmen bu Kapadokya bölgesindeki en popüler aktivite ve Kapadokya‘yı ziyaret etme nedenlerinin başında geliyor.

Mağara Otelleri ve Seçebileceğiniz Dört Kasaba

3: Binlerce yıl önce, becerikli yerliler, yanardağların geride bıraktığı tüf kayasını hızla kesebileceklerini de fark ettiler. Kışın sıcak, yazın serin tutan mağaralar yaptılar. Turizm Kapadokya’yı sardığında, geleneksel mağara evler mağara otellere dönüştü. Bu günlerde, teknoloji ve tasarım trendleri, otel sahiplerinin sıcak su, TV, uydu ve tabii ki internet gibi tüm modern eksileri olan bir mağara otelde kalma konusunda otantik bir deneyim sunmalarını sağladı.

Ziyaretçiler gecelik konaklama için dört kasabadan birini seçiyor. Göreme, otogarı sayesinde turizmin merkezidir ve sırt çantalı gezginlerin favori tercihidir. Uçhisar, küçük ve lüks bir tatil beldesidir. Ortahisar, kırsal ve geleneksel atmosferini hala korurken, Ürgüp modern bir kasaba ve bölgeye müşteri getiren büyük otobüs tur şirketlerinin gözdesi.

Mağara Kiliseleri

4: Tarihsel olarak Kapadokya, Hristiyanlığı benimseyen ilk yerlerden biriydi. Peyzaj kayalarını mağara evler inşa etmek için kullanmanın yanı sıra, yerliler bugünlerde Göreme Açık Hava Müzesi’nin en iyilerinden bazılarına ev sahipliği yapan kiliseler yarattı. Esas olarak 11’den kalmaNS ve 12NS Yüzyıllar, mağara kiliselerinin dış mimarisi çok az beğeni toplar, ancak tavanları süsleyen iç İncil freskleri, antik sanatın mükemmel parçalarıdır.

İslami Osmanlı yönetimi sırasında yerel halk, kiliseleri kullanmadıkları için güvercinlik olarak kullandılar ve o günlerde eski yapıların korunması birinci öncelik değildi. Freskler kalıcı yıkımla karşı karşıya kaldı, ancak kapsamlı bir restorasyon, birçoğunu eski ihtişamına kavuşturdu.

Yeraltı Şehirleri

5: Kapadokya’yı ziyaret etmek için belki de en sıra dışı sebeplerden biri, sadece yüzeyin üstü değil, altının da bir peri masalı krallığı olmasıdır. En büyüğü 20.000 kişiyi barındıran Derinkuyu olan yüzlerce antik yeraltı şehri keşfedildi.

Komplo teorisyenleri, onları uzaylıların yaptığı konusunda ısrar etmeye devam ediyor, ancak tarihçiler ve arkeologlar, insanın genişleyen dar tüneller ve odalardan oluşan bir ağ oluşturduğunu doğruladılar. Bir şapel, okul, morg, hayvan barınakları ve yiyecek deposunu içeren bu yeraltı şehirleri, 10.NS yüzyıl Arap istilaları.

Kapadokya’yı Ziyaret Nedenleri: Yararlı Kaynaklar

  • Kapadokya’ya gittiğimde hep geleneksel Ortahisar’da bulunan butik Castle Inn’de kalıyorum. Arkadaşım Suat’ın sahibi olduğu ve yönettiği, bununla ilgili daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.
  • Yemek kursları ve fotoğraf turları gibi özel, sıra dışı deneyimler için Türkiye Tur Organizatörü’nden Kadir ve Erkan ile görüşüyorum.
  • Bu arada tarih severler, beni birçok yere götüren ve rehber kitaplarda asla yer almayan içgörüler sağlayan özel bir rehber olan Cansu’nun yoğun tarih bilgisini takdir edeceklerdir.

Bu yazımızda Kapadokya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 İyi Neden’i paylaştık. Bir önceki yazımız olan Kapadokya’nın Sırt Çantasıyla Seyahat Merkezi Göreme yazımızı okuyarak gitmek istediğiniz yerler listesine Göreme’yi de ekleyebilirsiniz. Eklemek istedikleriniz ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

Kaydetmek

Kaydetmek

Kaydetmek

One thought on “Kapadokya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 İyi Neden

  • Geri bildirim: Zelve Vadisi'ndeki Zelve Açık Hava Müzesi Gezisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.