Mazi Yeraltı Şehri Nerede?

Bir yeraltı şehrini keşfetmek kulağa heyecan verici geliyor ama gerçek şu ki birini gördüğünüzde hepsini görmüş olursunuz. Kapadokya’nın İç Anadolu bölgesi, o bölgenin tarihi zaman çizelgesinin bir kanıtı olan yüzlerce tanesine sahiptir. Vatandaşlar işgal zamanlarında onlara geri çekildiler ve şapelleri, okulları ve çiftlik hayvanları için odaları olan tamamen işleyen şehirler gibi davrandılar.

2010 yılında ziyaret ettiğim ilk yeraltı şehri, en büyüğü ve en iyisi olan Derinkuyu idi. Daha küçük ve nispeten bilinmeyen mazi yeraltı şehrini ziyaret ettiğimde aynı heyecanı ve adrenalini yaşamamamın nedeni de bu.

Mazi Yeraltı Şehri
Mazi Yeraltı Şehri

Bridge of the Word Travel’ın Göreme’de düzenlediği Mavi Tur gündemindeydi. Tur, Kapadokya’nın tüm önemli yerleri görmüş ve turistik yoldan daha uzağa gitmek isteyen tekrar eden ziyaretçileri hedefliyor.

Yanımda duran kadın bölgeye ilk kez geliyordu ve daha önce hiç yeraltı şehrinde bulunmamıştı. Onun coşkusu taşmıştı.

Tur rehberimiz, girmeden önce, çoğunlukla kalp problemleri veya klostrofobisi olan insanlar için tüm normal güvenlik uyarılarından geçti. Kimse geri adım atmadı, bu yüzden uzun bir merdivenden aşağı inerek şehre indik.

Derinkuyu kadar derin değil, bu yüzden klostrofobik duygudan kolayca kaçınıldı, ancak rutubet havada ağır bir şekilde asılı kaldı ve sigara içen biri olarak ciğerlerim tıkandı. O şehirlerde kapana kısılmışken birinin nasıl aklı başında kalabildiğini hala anlayamıyorum.

Mazi Yeraltı Şehri

Görünüşe göre çıldırmak yaygın bir şeydi ve eminim ki o zamanlarda doğmuş olsaydım, yüzeye bir çizgi çekmeye çalışırsam, kilitlemek ya da öldürmek zorunda kaldıkları insanlardan biri olurdum. düşman yeraltı şehrine girmenin bir yolu.

Tarihte Mataza olarak anılan şehrin dört girişi ağır bir yuvarlanan taşla kapatılmış ve sadece içeriden açılmıştı ama beni en çok etkileyen kısım insanların şaraphaneye üzüm attıkları bacasıydı.

Bu yazımızda Mazi Yeraltı Şehri Nerede olduğu ile ilgili bilgileri ve detayları yazımızda paylaştık. Bir önceki yazımız olan Sobesos Kazı Alanı Nerede? ile ilgili bilgileri ve detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz. Eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

3 thoughts on “Mazi Yeraltı Şehri Nerede?

 • 20 Eylül 2021 tarihinde, saat 10:04
  Permalink

  Mazi Yeraltı Şehrine giriş çıkış saatleri nasıl? 7/24 giriş yapabilir miyiz?

  Yanıtla
  • 21 Eylül 2021 tarihinde, saat 11:00
   Permalink

   Yaz Dönemi 1 Nisan – 1 Ekim Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 19:00 olarak belirlenmiştir.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Sobesos Kazı Alanı Nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.