Zelve Vadisi’ndeki Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve açık hava müzesi, Kapadokya’nın diğer yerleriyle hemen hemen aynı hikayeyi anlatıyor. Önceleri 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar bir manastır inziva yeriydi, sonraki yıllarda yumuşak volkanik kayalara oyulmuş mağaralarda Türkler ve Rumlar yan yana yaşadılar.

1923’te Türk Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar tam olarak işleyen bir topluluktu ve bu, Lozan Antlaşması’nın Yunanlıların anavatanlarına geri dönmesini ve tersini yapmasını gerektiren sonuçlandı.

Daha sonra 1950’lerde düşen kayalar bir güvenlik tehlikesiydi, bu yüzden yerel Türkler eski köyü terk ederek yakındaki modern konutlara taşınmaya başladılar.

Bu günlerde Zelve Vadisi ve eski mağara evleri, UNESCO dünya mirası listesindeki Göreme kadar popüler olmasa da Kapadokya’da da bir açık hava müzesi olarak turizm pazarına entegre ediliyor.

Bunun artı yanı, her köşede selfie çeken turist kuyruklarından ve kalabalığından kaçındım.

Zelve açık hava müzesi
Zelve açık hava müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi’ni ziyaret

Öğleden sonra erken saatlerde girişe geldim ve dışarıdaki bir büfede gözleme atıştırması için mola verdikten sonra hafif bir yürüyüş olacağını tahmin ettiğim Zelve Vadisi’ne girdim. Ancak o gün, planlama becerilerim kasabayı atlamıştı. Aptalca su getirmedim, sabah 3’te bir sıcak hava balonu gezisi için erken uyandım (ki bunu hiç yapmadım) ve sabah 9’dan beri birçok turistik yeri gezdim.

Böylece üçüncü vadiye ulaştığımda bedenim bana durmam için bağırıyordu. Güneş üzerime doğuyordu ve kendime deneyimli bir gezgin dediğimi düşünürsek, zayıf planlama becerilerimle alay ettim. Yine de gülümseyebiliyordum çünkü bir an için eski bir mağara kilisesinde dururken duygularım Ghost Rider 2 filminde tasvir edilen efsanevi ve eski Hıristiyan mezhebinin büyülü atmosferini tekrarlıyordu.

Nicholas Cage, Ghost Rider 2 ve Zelve Vadisi

Üç vadinin tümü, mağara kiliselerine ve evlerine giden resmi bir yürüyüş yolu ile karmaşık bir şekilde birbirine bağlıdır. Kapadokya’ya tekrar gelen herhangi bir ziyaretçide olduğu gibi, 30 mağara kilisesini bir kez gördüğünüzde, benzerlik ilk seferinde olduğu gibi etkilemez.

Kasaba boşaltılana kadar hala kullanılan eski bir buğday öğütme değirmenini gördüğümde aşırı heyecanlandım ama her zaman, her mağarayı Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance izlerken hatırladığım sahnelerle karşılaştırdım.

2011 yılında Zelve Valley, Nicholas Cage ve destekleyici oyuncular için halka kapandı. Bence, Nicholas Cage beyaz perdede oynayan en yetenekli oyunculardan biri, bu kadar bariz bir şekilde filme aldığı bir yeri ziyaret etmek başlı başına heyecan verici.

Devam filminde, Nicholas Cage’in karakteri, bir çocuğu şeytanın yeniden bedenlenmesinden kurtararak ruhunu kurtarmaya çalışır. Uzun bir yolculuğu tamamladıktan sonra, çocuğu mağaralarda yaşayan dövmeli keşişlerden oluşan eski bir Hıristiyan mezhebine bırakır.

Tarikat daha sonra çocuğu kurban etmeye karar verir ve hikaye devam eder ama kiliselerden birinde dururken, huni gibi oyulmuş bir deliğin tavana baktım. Öğleden sonra güneşi parlamaya başlamıştı. Ben ve rehberimden başka kimse yoktu.

Yavaş yavaş, Ghost Rider 2’den sahneler arasında gezinmeye başladım ve ardından tanıdık geldi. Sanki bu eski mağara kilisesini ziyaret etmeden önce görmüştüm. Kadim tarikat üyelerini önümdeymiş gibi hayal edebiliyordum.

Nicholas Cage ile aynı yerde mi duruyordum?

Kim bilir ve açıkçası kimsenin umurunda olduğunu düşünmüyorum. Rehberim kesinlikle yapmadı ve benim coşkumdan oldukça şaşkın görünüyordu.

Yine de önemli değil çünkü o benim anımdı.

Bu yazımızda Zelve Vadisi’ndeki Zelve Açık Hava Müzesi Gezisi‘ndeki deneyimlerimizi sizin için paylaştık. Bir önceki yazımızda Kapadokya’yı Ziyaret Etmek İçin 5 İyi Neden‘i açıklamıştık. Bu yazımızı da okumanızı öneririm. Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

One thought on “Zelve Vadisi’ndeki Zelve Açık Hava Müzesi

  • Geri bildirim: Kapadokya Nasıl Ortaya Çıktı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.